гликемический индекс шпрот

Чи можна шпроти при діабеті та в якій кількості?

Діабет – це не просто діагноз, це спосіб життя. Усе, що опиняється на тарілці людини з діабетом, має значення: десь потрібно відмовитися, десь – скоригувати, а інколи й здивуватися, що не все так однозначно. Шпроти – один із таких спірних продуктів. Начебто риба, а начебто й ні. Давайте розберемося, чи можна шпроти за діабету і як підійти до них без шкоди для здоров’я.

Риба у банці: що взагалі таке шпроти?

Шпроти – це не назва конкретного виду риби, як іноді думають. Насправді, це спосіб консервування. Найчастіше використовуються кілька, салака або дрібний оселедець. Рибу очищають, коптять, заливають олією і закочують у банки. Зручно? Безумовно. Корисно? Уже не так просто.

Копчена, консервована їжа – не те, що насамперед рекомендують людям із діабетом. Але шпроти – це не фастфуд і не булочка з кремом. У них є і плюси, і мінуси.

Глікемічний індекс шпрот: чи підвищують вони цукор?

З технічного погляду, глікемічний індекс шпрот дуже низький – близький до нуля. Це логічно: у них майже немає вуглеводів. Шпроти – це переважно білок і жир. А отже, шпроти не підвищують цукор крові безпосередньо, як, скажімо, хліб або макарони. Здавалося б – чудова новина. Але не все так просто.

По-перше, жир і сіль. По-друге, копчення. По-третє, олія, в яку все це щедро занурене. Саме ці фактори і викликають питання у лікарів і дієтологів.

шпроти при діабеті

Чому зі шпротами треба бути обережними?

Високий вміст жиру
Шпроти буквально плавають в олії. Іноді – в рафінованій, недорогій, не найкращої якості. А отже, калорійність таких продуктів легко зашкалює. Це може заважати контролю ваги, а при діабеті зайва вага – окремий ризик.

Багато солі
Консерви за визначенням солоні. Сіль затримує воду, піднімає тиск. А гіпертонія – частий супутник діабету.

Копчення
У процесі копчення утворюються сполуки, які потенційно шкідливі при регулярному вживанні. Особливо в разі хронічних захворювань.

Відсутність клітковини і швидких поживних речовин
Шпроти – це білок і жир. Ні клітковини, ні вітамінів у значущих кількостях. Супроводжувати їх овочами або цільнозерновими продуктами – обов’язковий мінімум, якщо вже вони потрапили в раціон.

Шпроти при діабеті: чи можна?

Так, можна – але обережно і нечасто. Не як частина щоденного меню, а радше як рідкісний виняток. Головне – розуміти, скільки і в якому контексті.

Скільки можна шпрот за діабету?

  • 1-2 рази на місяць, не частіше
  • Порція – не більш як 50-70 г (це 3-4 рибки)
  • Обов’язково у поєднанні зі свіжими овочами або відвареною крупою
  • Без хліба, особливо білого
  • Краще – на сніданок або обід, не на ніч

Як мінімізувати шкоду?

Ось короткий список порад, якщо вже хочеться з’їсти шпроти:

  • Промокніть рибу паперовим рушником, щоб прибрати зайву олію
  • Не доїдайте всю олію з банки – вона несе в собі всю сіль і жир
  • Не комбінуйте з іншими жирними продуктами
  • Обирайте перевірені марки, без підсилювачів смаку й зайвих добавок
  • Ніколи не їжте їх наодинці – обов’язково додавайте щось нейтральне

Шпроти – не ворог, але й не друг

Іноді продукт не ділиться строго на «шкоду» і «користь». Шпроти при діабеті – як гість, якого можна пустити в дім, але не залишати ночувати. Вони не піднімають рівень цукру безпосередньо, глікемічний індекс шпрот низький. Але при цьому легко створюють інші проблеми: зайва сіль, жир, навантаження на ШКТ і судини.

Чи можна шпроти діабетикам? Можна. Але з розумінням контексту і запобіжними заходами. Краще – як доповнення до збалансованого раціону, а не як заміна повноцінної їжі. Якщо є сумніви – один із тих випадків, коли «краще не доїсти, ніж переїсти».