
Діабет та проблеми зі шкірою: тріщини, свербіж, повільне загоєння
Діабет рідко обмежується тільки рівнем цукру. Це не просто «хвороба про глюкозу». Організм – штука складна, і якщо один механізм починає давати збій, це рано чи пізно відгукується десь іще. Іноді – в найнесподіванішому місці. Наприклад, на шкірі.
Хто стикався, той знає: раптова сухість, лущення, постійний свербіж. На п’ятах – глибокі тріщини, а проста садно не гоїться тижнями. Спочатку здається, що справа у віці, холодній погоді чи невдалому милі. Але частіше причина глибша – у самому діабеті. І що раніше це усвідомити, то менше буде складнощів далі.
Чому при діабеті страждає шкіра
Механізм тут досить логічний, але завжди очевидний. Підвищена глюкоза впливає не лише на судини та Механізм тут досить логічний, але не завжди очевидний. Підвищена глюкоза впливає не тільки на судини і нерви – вона втручається в роботу сальних і потових залоз, уповільнює оновлення шкіри, послаблює імунітет.
Що відбувається в організмі за високого цукру:
- Шкіра втрачає вологу. Особливо це помітно на ногах і гомілках. Потові залози працюють гірше, а отже – менше зволоження зсередини.
- Дрібні судини страждають. Через порушену мікроциркуляцію шкіра гірше живиться і повільніше відновлюється.
- Імунний захист знижується. Будь-яка дрібна подряпина може стати вхідними воротами для інфекції. Іноді достатньо навіть невеликого тертя взуття.
Ці процеси не завжди проявляються відразу. Але з часом людина починає помічати: шкіра стала іншою, менш «живою». І те, що раніше було дрібницею – тепер перетворюється на проблему. Сухість стає тріщинами. Незначний свербіж – приводом не спати ночами. А часом за цим ховається і грибок, і запалення, і все що завгодно.

На які симптоми варто звернути увагу
Деякі прояви трапляються в людей із діабетом особливо часто. Ось на що варто звертати увагу – не з панікою, але з увагою:
- Сухість шкіри – особливо на гомілках, ліктях, п’ятах. Шкіра стає тонкою, як пергамент, з’являється відчуття стягнутості.
- Тріщини на п’ятах і між пальцями. Іноді вони невеликі, але дуже болючі. А за діабету навіть мікротріщина може інфікуватися.
- Постійний свербіж – найчастіше посилюється до вечора. Іноді це просто сухість. Іноді – сигнал про початок нейропатії.
- Висип, пухирці, почервоніння. Це може бути діабетичний дерматоз – загальна назва для шкірних проблем при порушенні вуглеводного обміну.
- Грибок при діабеті – особливо в складках шкіри та між пальцями. Імунітет слабший, і грибковим інфекціям ніщо не заважає розвиватися.
Як доглядати шкіру при діабеті
Повністю виключити шкірні проблеми не можна – занадто багато чинників. Але є речі, які реально допомагають. І справа не тільки в кремах.
Міні-гід по щоденному догляду:
- Зволожувальні креми з сечовиною (5-10%) – щодня. Краще без запаху й агресивних добавок.
- Вечірній огляд стоп – звичка, яка може одного разу врятувати ногу. Звучить пафосно, але це правда.
- Миття в теплій (не гарячій!) воді, м’які гелі, жодного спирту чи лугу.
- Взуття – зручне, за розміром. Не економити на устілках і не намагатися «розносити» жорсткі туфлі.
- Лікування тріщин – одразу, не відкладаючи. Використовувати загоювальні та антисептичні мазі. Якщо не допомагає – до лікаря.
- І, звісно, контроль глюкози. Без цього шкіра страждатиме, що б ви з нею не робили.
Коли варто звернутися до лікаря
Іноді домашній догляд уже не справляється. І краще не чекати, коли стане зовсім погано. Є ознаки, за яких допомога фахівця потрібна:
- тріщини стають глибшими, починають кровоточити;
- з’являється неприємний запах або гнійні виділення;
- свербіж заважає спати або посилюється;
- висипання тримаються довше тижня;
- грибок не реагує на аптечні засоби.
Важливо: якщо є підозра на інфекцію – потрібен не тільки дерматолог, а й ендокринолог. Іноді шкірні симптоми – це сигнал, що діабет гірше контролюється.
Шкіра – відображення внутрішнього стану
Шкірні проблеми при діабеті – це не виняток, а майже закономірність. Майже в кожного вони виникають, просто в когось минають швидко, а в когось затягуються.
Але в цьому немає нічого незворотного. Правильний догляд, уважне ставлення до себе та контроль рівня цукру можуть значно знизити ризики.
І так, шкіра – це не просто зовнішній шар. Це частина системи. Вона реагує на все, що відбувається всередині. І якщо навчитися її слухати – вона багато що розповість про те, як почувається організм.