
Інвалідність при діабеті в Україні: кому дають, як оформити, що потрібно знати
Діабет – захворювання хронічне. Воно може бути стабільним, контрольованим, а може – з ускладненнями, які справді заважають жити. Іноді – сильно. Ось тут і постає питання: а чи дають інвалідність за діабету? І якщо дають, то на якій підставі, на який термін, що для цього потрібно?
Відповідь – не завжди пряма. Тому що багато що залежить. Від форми діабету, його перебігу, ускладнень, навіть від документів, які подано. Але розібратися можна.
Кому та в яких випадках дають інвалідність при діабеті
Одразу уточнення: сам по собі факт діагнозу – «цукровий діабет» – не є підставою для інвалідності. Навіть якщо це перший тип, навіть якщо людина отримує інсулін. Усе залежить від стану.
Ключове – ступінь втрати функцій. Медико-соціальна експертна комісія (МСЕК, або тепер частіше кажуть – МСЕКК) оцінює, наскільки захворювання обмежує життя: пересування, самообслуговування, працю, спілкування тощо.
Ось кілька ситуацій, за яких групу інвалідності при цукровому діабеті може бути встановлено:
- діабет нестабільний: часті гіпоглікемії, різкі стрибки цукру, госпіталізації;
- виражена інсулінозалежність з ускладненнями (ретинопатія, нефропатія, нейропатія);
- є вже стійкі порушення: втрата зору, ниркова недостатність, діабетична стопа;
- дитина з діабетом 1 типу – майже завжди отримує інвалідність.
Простіше кажучи, інвалідність при діабеті дають не за сам діагноз, а за його наслідки. Це важлива відмінність. Вона ж – джерело багатьох непорозумінь.

Як класифікуються ступеня порушень: коротко про групи
В Україні – три групи інвалідності. Вони відрізняються за ступенем тяжкості порушень і рівнем підтримки від держави.
I група
Рідко, але буває. Зазвичай – у разі повного засліплення, ампутацій, хронічної ниркової недостатності з діалізом тощо. Самообслуговування порушене.
II група
Більш часта. Наприклад, у разі вираженої ретинопатії, зниження зору, стійкого больового синдрому, проблем із пересуванням або роботою органів-мішеней.
III група
Це більш «легка» форма інвалідності. Призначається, якщо є помірні, але стійкі обмеження: постійна потреба в інсуліні, ускладнення, що знижують працездатність, але не позбавляють її повністю.
Що потрібно, щоб оформити інвалідність: покроково
Процес не найшвидший, але зрозумілий. В основі – документи та медичне обґрунтування. Головне – все підготувати.
Ось базовий список дій:
1. Звернутися до свого ендокринолога
Він має направити на стаціонарне або амбулаторне обстеження. Іноді – з госпіталізацією.
2. Пройти комісію при закладі охорони здоров’я
Це так званий лікарський консиліум, за результатами якого заповнюється форма 088/о – направлення на МСЕКК.
3. Зібрати необхідні документи:
- витяг з медкарти (форма 027/о);
- копії аналізів, висновків вузьких фахівців;
- довідка за формою 157/о – про тимчасову непрацездатність (якщо є);
- копія паспорта, ІПН, фото, документи про освіту (якщо комісія оцінюватиме працездатність).
4. Пройти саму МСЕКК (МСЕК)
Комісія проходить у визначену дату. Рішення – протягом 1-2 днів, іноді відразу.
Якщо рішення позитивне – видається довідка про інвалідність із зазначенням групи, причини і терміну. Якщо тимчасово – потрібен переогляд.
Особливості: що важливо знати
- Дитина з діабетом 1 типу, як правило, отримує статус «дитина з інвалідністю» до 18 років. Але це не автоматично – потрібен контроль у ендокринолога і направлення.
- Групу інвалідності при цукровому діабеті може бути встановлено безстроково, якщо це похилий вік, важке ускладнення або немає прогресу в лікуванні протягом 5 років.
- За бажання (і наявності підстав) рішення комісії можна оскаржити – у регіональній або центральній МСЕКК, а потім у суді.
- За наявності інвалідності можна розраховувати на пільги, зокрема: безоплатні ліки, проїзд, податкові послаблення, забезпечення технічними засобами (залежно від групи та потреб).
Чому іноді відмовляють
Таке теж буває. І не завжди – тому що людина «занадто здорова». Часто причина – неповний пакет документів, недоведеність ускладнень, формальний підхід лікаря або неповне обстеження.
Тобто, якщо МСЕКК не бачить підтвердженого обмеження функцій, в інвалідності відмовлять. Хоча в людини, за її відчуттями, стан важкий.
Іноді допомагає друге коло обстежень – наприклад, в офтальмолога, невролога, нефролога. Особливо якщо є підозри на мікро- чи макросудинні ускладнення.