
Чому у вагітних розвивається гестаційний діабет
Гестаційний діабет – це не зовсім той діабет, про який зазвичай говорять. Він виникає тільки під час вагітності. Рівень цукру в крові в жінки підвищується, хоча до вагітності з цим усе могло бути в порядку. Після пологів, як правило, все нормалізується. Але іноді – ні.
На перший погляд може здатися, що це тимчасова дрібниця. Але саме «тимчасовість» і може зіграти злий жарт: жінка може не помітити симптомів, а лікарі – упустити момент. Тим часом, гестаційний діабет впливає і на вагітність, і на здоров’я майбутньої дитини. Тому важливо розібратися, чому він узагалі з’являється.
Чому розвивається гестаційний діабет
Вагітність – це стрес. Не тільки емоційний, а й фізіологічний. Гормони починають працювати по-іншому, тіло перебудовується під потреби дитини. І іноді в цьому процесі відбувається збій.
У другій половині вагітності плацента починає виробляти гормони, які знижують чутливість тканин до інсуліну. Це потрібно, щоб у плода завжди був доступ до глюкози. Але в деяких жінок організм не справляється з цією перебудовою. Підшлункова залоза просто не встигає виробляти достатньо інсуліну, щоб компенсувати гормональні зміни. Результат – підвищений цукор у крові.
Іноді можна почути: «Ну в мене ж просто трохи підвищений цукор, не критично». Проблема в тому, що навіть невелике і непомітне підвищення може позначитися – і на самопочутті мами, і на розвитку дитини.
Хто потрапляє до зони ризику
Гестаційний діабет може розвинутися у будь-якої вагітної. Але є чинники, які збільшують шанси:
Основні фактори ризику:
- надмірна вага або ожиріння до вагітності;
- вік, старший за 30 років (а інколи – вже після 25);
- гестаційний діабет у попередніх вагітностях;
- спадкова схильність до діабету;
- полікістоз яєчників;
- народження великої дитини (понад 4 кг) у минулому.
Цікаво, що наявність цих факторів – не вирок. Деякі жінки з кількома пунктами зі списку проходять вагітність без проблем. А в інших, навіть без «обтяжливого анамнезу», гестаційний діабет з’являється раптово. Тому аналізи важливі для всіх – не за вибором, а за замовчуванням.

Як виявляють гестаційний діабет
Найнадійніший спосіб – це оральний глюкозотолерантний тест (ОГТТ). Його зазвичай проводять між 24 і 28 тижнем вагітності. Спочатку вимірюють цукор натщесерце, потім дають випити розчин глюкози і знову беруть кров через 1 і 2 години.
Якщо хоча б один із результатів виходить за межі норми – ставлять діагноз. Іноді жінку просять пройти тест повторно. Так, не дуже приємно – особливо пити солодку воду на голодний шлунок, та ще й чекати дві години. Але альтернатива – не знати про проблему. А незнання тут може дорого обійтися.
Чим небезпечний гестаційний діабет
Наслідки можуть бути різними – і не завжди очевидними. Деякі розвиваються поступово, інші – несподівано.
Можливі ризики для плода:
- велика вага при народженні, що ускладнює пологи;
- гіпоглікемія у новонародженого (різке падіння цукру після народження);
- підвищений ризик травм під час пологів;
- незрілість легенів;
- схильність до ожиріння та діабету в майбутньому.
Для мами теж є ризики:
- гестоз (пізній токсикоз);
- підвищений тиск;
- підвищений ризик кесаревого розтину;
- ймовірність розвитку діабету 2 типу в майбутньому.
Звучить лякаюче? Можливо. Але за умови контролю і правильного підходу більша частина цих ризиків зменшується. Іноді практично до нуля.
Що робити після діагнозу
Якщо поставлено діагноз, це не означає, що почнуться ліки. Здебільшого призначають дієту, фізичну активність (звісно, у межах допустимого під час вагітності) і регулярний контроль цукру.
Інсулін прописують, якщо інші методи не допомагають. Таблетки за гестаційного діабету в Україні не використовують – вважають, що вони недостатньо безпечні для плода.
Чи буде діабет після пологів?
У багатьох жінок рівень цукру в крові нормалізується відразу після пологів. Але розслаблятися не варто. Приблизно у 50% жінок, які перенесли гестаційний діабет, через 5-10 років розвивається діабет 2 типу.
Тому після вагітності важливо спостерігатися, здавати аналізи і не ігнорувати профілактику.
Коротко про головне
Гестаційний діабет – не рідкість, і знати про нього важливо кожній вагітній. Причини – в гормональних змінах, але передбачити, у кого він виникне, складно. Тому аналізи мають бути у всіх.
Головне – не панікувати. Своєчасне виявлення і дотримання рекомендацій дають змогу звести ризики до мінімуму. Багато жінок проходять через це спокійно і без ускладнень. Головне – не заплющувати очі на проблему, сподіваючись, що «минеться саме».